LOGIN
התחברות או הרשמה
Avatar
להמשך הרשמה ידנית – לחץ על כפתור ההרשמה, להרשמה/כניסה מהירה בעזרת חשבון רשת חברתית – לחץ על הלוגו בכותרת

אפס סיסמה - שכחתי את שם המשתמש

שם משתמש
סיסמה
זכור אותי

he icon   en icon

דבר נשיא ®ITCB

עמיתי היקרים,

ISTQB® Certified Tester היא ההסמכה הבינלאומית הראשונה בתחום בדיקות התוכנה שניתנת להשגה בישראל. אם אתם רואים עצמכם כאנשי מקצוע בבדיקות ורוצים לזכות בתעודה בינלאומית המכירה בכך, נושא ההסמכה צריך לעניין אתכם. הרשו לי להזמין אתכם למסע היכרות קצר עם ההסמכה ועם ההיבטים המקצועיים שלה.
 
זה כבר יותר מעשור שלנו – מנהלי הבדיקות – יוצא לעבוד במחיצתם של מנהלי פיתוח (בין אם בחברות סטארט-אפ/הזנק, בין אם בחברות היי-טק ובין אם במשרדי הממשלה השונים) המצפים מאיתנו השכם והערב להבנה טכנית, הנדסית, לחדשנות ולמקצוענות בתחום בו אנו עוסקים. מקצוענות היתה מאז ומעולם מלת מפתח לחיפוש אחר הצלחה. תחום בדיקות התוכנה בארץ הולך ומתפתח בשנים האחרונות, וגם בתחום זה אך טבעי הוא שיחפשו מקצוענים.

ודאי קרה לכם לא אחת שנשאלתם על-ידי מנהליכם – או אף העזתם ושאלתם את עצמכם – כיצד אתם בודקים? מה אתם בודקים? מהיכן מתחילים לבדוק? האם המוצר/המערכת טובים, או לא? האם אנו מוכנים לבדיקות של הלקוח? הם אנו מוכנים להשקה – למרות לוחות הזמנים הצפופים של הפרויקט? כמה תקלות נפתחו ונסגרו? מה חומרת מידת השפעתן על המערכת? האם הגרסה של המוצר מתכנסת? מהו ה-ROI -Return Of Investment, האופטימאלי בבדיקות, האם ישנו כזה וכיצד ניתן למדוד אותו? מענה לשאלות אלו ועוד רבות אחרות תוכלו למצוא במערכי הלימוד המקצועיים שאת הקווים המנחים להם מתווה ISTQB® (International Software Testing Qualification Board), הארגון הבינלאומי הראשון להסמכות בתחום בדיקות התוכנה.

®ISTQB מיוצג בישראל על-ידי הארגון הישראלי להסמכות:
®ITCB ,שאני נבחרתי לעמוד בראשו. כנשיא הארגון אני גם מייצג אותו בוועדה הבינלאומית של ארגונים דומים מארצות שונות
"מדוע אנו זקוקים להסמכה? (הרי לבדיקות תוכנה כל אחד יכול להתקבל...)". שאלה זו היתה שכיחה ביותר עד לפני פחות מעשור. לשמחתנו, ניתן היום לסייג במידת מה אמרה זו נוכח הניצנים של הבנה כי בדיקות תוכנה הוא מקצוע לכל דבר (ו"לא כל אחד יכול להתקבל..." אלא ישנם קריטריונים ודרישות). הבנה זו היא צעד ראשון בדרך ארוכה שיש לעבור על מנת למצב את המקצוע שלנו בקו אחד עם מקצועות הנדסיים אחרים (למשל: מסלולי קידום, דירוגי שכר, העדפת גיוס של בעלי ידע תיאורטי מוכח בתחום ועוד).

ובכל זאת, מדוע אנו זקוקים להסמכה בתחום בו אנו עוסקים ואיננו מסתפקים בהכשרה?
ראשית נברר מה עשו עמיתנו בתחום התוכנה; ובכן, ישנן הסמכות ותארים בתחום פיתוח תוכנה, מדעי המחשב (אוניברסיטאות ומכללות), הסמכות בניהול פרויקטים (PMI), הסמכות בכלי פיתוח, במערכות הפעלה (MCSE) ועוד... ניתן ללמוד מכך כי במקום בו קיים ידע מקצועי מסודר, מקום בו נדרשת מקצוענות ומקום בו קיימים צרכים וציפיות, מתקיים הצורך בהכשרה מתאימה ובמתן הסמכה המהווה אישור לידע הנרכש. שנית, נביט בכל התנאים הסביבתיים והתחרותיות הקיימים במחוזות עולם פיתוח תוכנה. החברות כיום רואות יותר מתמיד את הצורך בלהעשיר את הידע של עובדיהן ולקבל אסמכתא על מידת הצלחתם בהכשרה, על-מנת לאפשר מיצובם בתפקיד אליו הגיעו או לאפשר מיצובם לקראת התפקיד הבא. העובדים מצידם מבינים גם הם כי לא די בהכשרה, רצוי שהיא תלווה באסמכתא, קרי דיפלומה. השניים – החברות והעובדים – מזהים כיום כי לא די בהכשרה ודיפלומה בעלת אופי מקומי, קיימת הבנה וכן קיים גם הצורך ברכישת ידע בעל הקשר בינלאומי, בהערכה בינלאומית ובדיפלומה בינלאומית שכולם יחדיו מזכים בהכרה – הן את העובדים באופן אישי/מקצועי והן את החברות אליהן שייכים העובדים באופן מקצועי.

הסמכת "ISTQB Certified Tester" הינה ההסמכה הבינלאומית הראשונה אשר תכליתה "הסמכה אחת לכל" (One Certification For All). זוהי איננה סיסמה בלבד, זוהי המציאות בו חי ומתקיים ארגון ה - ®ISTQB המונה כיום מעל 45 מדינות (ביניהן: ארה"ב, גרמניה, אנגליה והודו), למעלה מ-300,000 מוסמכים בהסמכה הבסיסית (נכון לשנת 2013) וההסמכה שניתנת בישראל תקפה בכל הארצות בהן פועל הארגון. הסמכה שניתנה לאדם ע"י ®ISTQB בכל מדינה החברה בארגון מבטיחה רמת ידע זהה לזו שיש למי שקיבל הסמכה בישראל.

מטרות הארגון העיקריות הן:

  • שימור הידע בתחום הבדיקות ועדכונו השוטף.
  • שיתוף בינלאומי ביצירת מערכי לימוד מקצועיים המשלבים ידע, ניסיון ומתודולוגיות ממיטב אנשי המקצוע בתחום. מערכי לימוד אלה נכתבו על-ידי אנשי מקצוע בעלי שם היושבים כחברים מן המניין בוועדות היגוי למערכי הלימודהשונים ב-®ISTQB (הניסיון הנצבר של כותבי מערכי הלימוד של ISTQB® Foundation Level מסתכם בלמעלה מ-150 שנות ניסיון של טובי המומחים בתחום).
  • שמירה והקפדה בכל הקשור להסמכה: חומרי ההכשרה ובחינות ההסמכה עוברים תהליך בדיקה קפדני ומקצועי. ניתן למצוא יתרונות רבים בכל הקשור להסמכה; ביניהם:
  • תפיסת הבדיקות כמקצוע
  • רכישת ידע נצבר של מומחים בינלאומיים המתומצת למערכי לימוד מקצועיים
  • יכולת צמיחה הדרגתית ומבוקרת מקצועית הנתמכת על-ידי שלושה שלבים בהסמכה בדירוג קושי עולה
  • ביטחון בהבנת תהליכים בבדיקות וביכולת לייצר בדיקות יעילות ומועילות. היתרונות הנ"ל מועילים לא רק לאלו שעברו את ההסמכה, אלא גם לאלו שעובדים איתם: מנהלי הבדיקות, הממשקים הפעילים למול אנשי הבדיקות, הארגון/החברה וכן הלקוחות.


למעלה מ-4000 מנהלי בדיקות ובודקי תוכנה הוסמכו בארץ על-ידי ארגון ®ITCB עד כה. המגמה מצביעה על עליה בכמות הנרשמים להכשרות מקצועיות בחברות ההדרכה הגדולות בארץ, לכנסים, לפורומים מקצועיים (הן בארץ והן בחו"ל) ולדרישה לקבלת את ההסמכה הבינלאומית היוקרתית של ISTQB® Certified Tester . התחזיות לשנת 2013 אופטימיות ועומדות על קרוב ל-800 מוסמכים נוספים בארץ.

ארגון ®ISTQB שכאמור מונה כיום מעל 45 מדינות, ומאגד לתוכו את מיטב אנשי המקצוע בתחום בדיקות התוכנה המקדישים ממרצם ומזמנם להעברת הידע ולגיבושו למערך לימוד מוסכם בתבנית אחידה ומשותפת. הארגון כיום הוא התנדבותי ואינו למטרות רווח. ארגון ®ISTQB מהווה ארגון-אב לקהילה בינלאומית רחבה של למעלה מ-300,000 מהנדסי ואנשי בדיקות מוסמכים ברחבי העולם. שלבי ההסמכה ב- ®ISTQB הם: הסמכה בסיסית (Foundation) , הסמכה מתקדמת (Advanced) והסמכת מומחה (Expert). בארץ ניתן לגשת כיום למבחן ההסמכה לרמה הבסיסית (ראו תאריכים המפורסמים באתר). את הבחינות להסמכה המתקדמת השקנו בתחילת שנת 2008 ואת הסמכת המומחה במהלך 2011.

אסיים בהמלצה: בואו ובצעו מהלך לשדרוג הקריירה המקצועית שלכם והוסיפו את ההסמכה הבינלאומית ISTQB® Certified Tester לקורות חייכם. כך תזכו להכרה בידע שלכם, לשייכות לקהילה בינלאומית ייחודית ורחבה, להרחבת הקשרים המקצועיים עם אנשי מקצוע נוספים בתחום ולבניית מסלול לצמיחה מקצועית ומתמשכת.

בברכה,
ירון צוברי
bdikot side banner
faqs new