ראיון עם מנהל בדיקות | רענן טאובר

במה עוסקת הקבוצה וכיצד היא בנויה?

מבנה קבוצת ה-QA הוא כזה שהבודקים (בודקי full stack שמתרכזים באוטומציה אך גם בודקים ידנית) נמצאים בצוותי הפיתוח וכפופים ישירות לראש הצוות. כל כמה צוותים כאלה מרכיבים group ולכל group יש QA tech lead עם אחריות לאיכות של אותו group כאשר אני אחראי על האיכות של כלל החברה ומנהל ישירות ראש צוות תשתיות אוטומציה. אני מנהל פורום ניהולי של קבוצת ה-QA ביחד עם כל ה-QA tech leads וראש צוות התשתיות.

מהן הדרישות הניהוליות והעסקיות מאנשי הבדיקות וממך כמנהל?

מאנשי הבדיקות הציפיה היא לבעלות מלאה על נושא האיכות בצוות. זה אומר צבירת ידע, נסיון והבנה ויכולת של ניהול סיכונים וקבלת החלטות מלאה - מה צריך לבדוק, כמה צריך לבדוק, אילו תסריטים להפוך לאוטומטיים, ועוד. מהצד שלי הציפיה היא מצד אחד - ליישם מתודולוגיית בדיקות ותהליכים שיסייעו לחברה לייצר מוצר שהלקוחות אוהבים ובאיכות גבוהה וכמו כן לסייע לבודקים ולתת להם את הכלים לעשות את העבודה שלהם על הצד הטוב ביותר ולהסיר מכשולים. מעבר לזה - לתת מסגרת של שיתוף ידע ושיתוף פעולה בין הבודקים, מוטיבציה לתרום וכמו כן למידה ושיפור.

איך נראה יום העבודה שלך?

יום העבודה שלי הוא מאוד לא סטנדרטי ואין בו עוגנים קבועים מעבר לארוחת הצהריים :).

הוא יכול לכלול פגישות עבודה שונות, הדרכות לעובדים חדשים, פגישות בפורומים שונים כאשר לפעמים פגישות יכולות לתפוס חלק נכבד מהיום. אני משתדל לעבוד בצורה כזו שבה אני מנהל לי אקסל של משימות ושם לעצמי חלונות זמן בהם אני עובד רק על המשימות האלה ללא הפרעה. ימי רביעי ב-Tipalti הם ימים ללא פגישות (משהו שהתחלנו בחודשים האחרונים) ואלה לרוב גם ימים יותר יעילים עבורי.

מה האתגרים שלכם בתחום וכיצד אתם מתגברים עליהם?, האם נראה כי אלו ישתנו בעתיד?

יש לנו מספר אתגרים - הגדילה המאסיבית שלנו בצוותים וכ"א חייבה מעבר ל-microservices ובצד של האוטומציה זה מתבטא באתגר של הסרת תלויות בין הצוותים השונים ויכולת לכתוב טסטים עצמאיים ככל שניתן. זה תלוי גם לא מעט בהוספת API`s מתאימים מצד הפיתוח. מעבר לזה יש אתגר גדול בתחום בדיקות הביצועים. הגדילה היא גם בצד הלקוחות, אנו מתחילים להוסיף גם לקוחות יותר גדולים וצריכים להיות מוכנים לגדילה בסדרי גודל. השנה אנו נבנה צוות בדיקות ביצועים שייתן לך מענה אבל מעבר לכך זה מחייב שינוי תפיסה בכל נושא הביצועים בכלל המערכת, כולל הגדרת יעדים, benchmarks, כלי ניטור ועוד.

באילו אתגרים ניהוליים הנך נתקל?

האתגרים הניהוליים קשורים די הרבה בחשיבה אסטרטגית. איך לעמוד ביעדי גיוס של בודקים, מה המבנה הנכון לכל תחום הבדיקות, מה הידע שצריך להעביר לעובדת חדשה שמגיעה, איך למדוד את עצמנו על מנת להשתפר, אילו תהליכי עבודה יכולים לסייע לנו לשפר את האיכות ועוד. חלק מהדברים דורשים שינויים בתהליכי עבודה בכל קבוצת הפיתוח ודורשים רתימה של מנהלי פיתוח ולפעמים גם מנהלי מוצר. מעבר לזה, כל נושא ניהול הזמן האישי הוא תמיד מאתגר, איך למצוא זמן לעבוד על נושאים חשובים ולהתקדם איתם.

 באילו פעילויות קהילתיות אתה ועובדיך השתתפתם לאחרונה ומהן התובנות שלקחתם מהן?

בחודש דצמבר האחרון אירחנו ב Tipalti-מפגש של TestIL-שהוא גם ה Meetup-הראשון באופן כללי ש Tipalti-אירחה. זה גם נתן לי ולאסף (ראש צוות התשתיות) הזדמנות טובה לדבר מול קהל על החברה והאתגרים שלה. זו הייתה הזדמנות טובה לפגוש עוד אנשים מהתעשייה ולהחליף רשמים. אני באופן אישי נמצא גם בקבוצת וואצאפ של מנהלי QA בה עולות שאלות ניהוליות. אני לומד הרבה מאוד משם

מהן התובנות שלך לגבי תחום הבדיקות?

אני רואה את התחום הזה, בדומה לתחומים אחרים בהייטק, מתפתח ומתפעל מהחידושים בתחום. כל כמה זמן אני מקבל פניות מחברות שרוצות להציג לי טכנולוגיות חדשות בתחום הבדיקות וכלים חדשים ואני כמעט תמיד נענה לראות דמו. אלה כלים שיכולים לעתים לסייע לבודקים ולעזור להם להתמקד בעיקר. 

מה היית ממליץ לבודקי תוכנה שנמצאים בתחילת הקריירה שלהם?

הייתי מציע להם להתחבר לקהילה ולהישאר מעודכנים על הטרנדים שקורים בעולם הבדיקות, תמיד ללמוד ולהתנסות ולהישאר מעודכנים. גם אם מה שמעניין אותם זה אוטומציה (כי זה המקום שאליו התחום הולך) לא לוותר על לצבור ניסיון בבדיקות ידניות ובכתיבת תסריטי בדיקות, זה הבסיס והדבר הכי משמעותי בעיני.

 

 

פספורט קבוצתי – tipalti

tipalti היא חברת פינטק בעלת מוצר SAAS שמסייע לחברות בגודל בינוני ומעלה להוריד 80-90% מהעבודה הידנית של מחלקת ה-AP (שהיום היא ברובה ידנית) ומאפשרת ללקוחות להתמקד בתחום עשייתן ולצמוח. חברות כאלה צריכות לשלם לכמויות אדירות של ספקים ויוצרי תוכן (עד רמה של מיליונים כאלה) וצריכה לעמוד בתנאים רגולטוריים במדינות שונות כמו גם לאסוף חשבוניות ולעבד אותן ולשלם לספקים המפוזרים גלובלית במבחר אמצעי תשלום ומטבעות שונים.

 

גודל קבוצת הבדיקות: ב tipalti-עובדים כיום 43 בודקים (שעושים בדיקות אוטומציה+ידני) העובדים בתוך צוותי הפיתוח וגם בצוות תשתיות אוטומציה. בנוסף, יש 4 QA tech leads

וותק הבודקים: די משתנה, יש לנו צעירים עם ניסיון מהצבא וותיקים עם הרבה שנות ניסיון. בגיוסים לצוותים אנחנו לרוב נגייס בודק סיניור ובודק ג'וניור.

מבנה הקבוצה: מחלקת הפיתוח מחולקת למספר מחלקות (groups) כשכל מחלקה אחראית על חלק מסוים במוצר. בכל מחלקה יש מספר צוותים כשבכל צוות יש ראש צוות, 6-7 מפתחים ושני בודקים. לכל מחלקה יש QA tech lead שמלווה אותה. מעבר לכך יש צוות תשתיות אוטומציה כאשר ראש הצוות כפוף אלי ישירות. יש צוות של QA management שכולל אותי, ראש צוות התשתיות ואת ה-QA tech leads

 

סוגי בדיקות: בתוך הצוותים מתרכזים בבדיקות אוטומציה של פונקציונליות ומריצים גם רגרסיה. יש לנו בודקת ביצועים כאשר השנה הכוונה היא להקים צוות בדיקות ביצועים ועומסים.

 

שיטת עבודה: אין לנו ספרינטים או ,sprint planning הצוותים נותנים הערכה עבור כל פיצ'ר לתאריך יעד לשחרור ואחראי לעמוד ביעד הזה. כשמשוחררת גרסה, מה שמספיקים לפתח עד לשחרור הגרסה נכנס פנימה ומה שלא - נכנס לגרסה הבאה.

כמות המוצרים הנבדקים וקצב שחרור גרסאות: במונולית שלנו משחררים גרסה פעמיים בחודש, איפה שיש CI/CD זה משתנה ותלוי בצוות.